Laborlelet: mi mit jelent?
Laborlelet az első lépés. Nagyon sok esetben, ha bármilyen problémával orvoshoz fordulunk, szükség lehet laborvizsgálatokra.
Ez jelenthet vérvizsgálatot, amihez akár akarjuk, akár nem, hozzátartozik a vérvétel, vagy vizsgálhatjuk a vizeletet, székletet, ill. egyéb testnedveket is.
Laborvizsgálatokat alapvetően négyféle célból kér az orvos:
- szűrés – cél a még fel nem fedezett betegség keresése Pl. tünetmentes cukorbetegség
- diagnózis megerősítése vagy elvetése – pl. tünetekkel járó cukorbetegség
- követés – a kezelésre adott válasz követése pl. kezelt cukorbetegség
- prognózis – információ ismert betegség kimeneteléről pl. krónikus veseelégtelenség
A mintavétel után a laboratóriumban megtörténnek a megfelelő mérések, vizsgálatok, végül elkészül a lelet.
De kié is tulajdonképpen a lelet? A páciensé? Vagy a vizsgálatot elrendelő orvosé? Természetesen a lelet a betegé, de értelmezni az elrendelő orvos tudja, hiszen ő vizsgálta meg a beteget, ő kérdezte ki a tünetekről, az ő fejében született meg, hogy milyen laborvizsgálatokat kérjen. Így teljesen természetes, hogy az eredményeket is ő tudja a teljes klinikai kép ismeretében értelmezni. Fontos tisztázni, hogy mindig a beteget kell kezelni, sosem a laborleleteit!
Manapság az interneten számos információ kering, a betegek, szülők többsége onnan is tájékozódik, akár a laboreredményekről is. Rendben van ez így, de fontos, hogy csak szakmailag hiteles oldalokon tegyük ezt. Az egyik, magyar nyelven is elérhető, magyar laborszakemberek által fordított és a hazai viszonyokra adaptált oldal a Labtestonline. (Elérhető a https://www.labtestsonline.hu/ linken). Ezt jó szívvel ajánlom mindenkinek.
De nézzük is meg, mit tartalmaz egy bethesdás laborlelet!
A fejlécen találhatóak az általános adatok és információk, itt a „validálás” kifejezés lehet talán ismeretlen, ez annyit jelent, hogy a laboratóriumban dolgozó diplomás (orvos, biológus, vegyész, gyógyszerész stb.) szakember meggyőződött arról, hogy a laboratóriumban zajló minden munkafolyamat rendben volt, így az eredmény valid, azaz érvényes, és kiadható.
Következik az érdemi rész, itt felül a M.e. rövidítés a mértékegységet jelenti. Ennek ismerete nagyon fontos, mert sajnos nem mindegyik vizsgálatnál van úgy, hogy csak egy mértékegységet használunk: Főleg a hormonvizsgálatoknál lehetséges, hogy az egyik laboratórium használ egyfajta mértékegységet, a másik laboratórium viszont más mértékegységben adja meg az eredményeit. Így a számértékek önmagukban nem összehasonlíthatók.
A „referencia értékek” megnevezés azt a tartományt takarja, amely az egészséges populáció 95%-ának mért értékei alapján a „normál tartomány”-t mutatja az adott vizsgálat vonatkozásában. Ez egyben azt is jelenti, hogy a teljesen egészségesek 5%-ban már a referencia tartományon kívül eső értékeket mérünk, akár alacsonyabbat, akár magasabbat, de ez számukra biztosan nem kóros. Az eltérés oszlopban a referencia tartománynál magasabb értékeknél „ + ” jelekkel jelezzük az eltérést, ill. „ – ” jelekkel az alacsonyabb értékeket. Az előbbiekből következik, hogy ez nem feltétlenül jelent kóros eltérést. Ennek megítélése a kezelő orvos feladata. Mi itt a Bethesda Kórházban törekszünk arra, hogy ahol szükséges, életkornak és nemnek (fiú-lány) megfelelő referencia tartományokat adjunk meg. Előfordulhat, hogy a csak felnőtt ellátást végző laboratóriumokban csak a felnőtt referencia tartomány kerül a leletre, így ez is adhat félreértésre okot.
Vannak egyébként olyan esetek is, ahol kifejezetten kívánatos, ha az adott érték megemelkedik a referencia tartomány felső határa fölé, ezt is a kezelő orvos tudja helyesen értelmezni.
A megjegyzés rovatban az eredményt befolyásoló jelenségekről szoktunk tájékoztatást adni, vagy az eredmény értelmezését segítő szöveges értékelést írunk.
A lelet alján lehetőségünk van hosszabb szöveges megjegyzés adására is. Jelen esetben arra hívtuk fel a figyelmet, hogy az erősen hemolitikus minta (azaz a vörösvértestek a vizsgálati csőben szétestek) esetén mely vizsgálatok azok, amelyeket már nem lehet értékelni, ill. mely vizsgálatokat zavarja még.
Remélem, rövid írásom segítséget jelent eligazodni a néha nehezen értelmezhető kifejezések és számok világában.