Gyakorlati tanácsok a fejtetvességről
A fejtetvesség gyakori probléma zárt közösségekben, különösen az általános iskolás gyermekek között. Hogyan tudjuk megelőzni és mit tehetünk, ha gyermekünk hajában fejtetvet találunk?
Hiába vagyunk gondos szülők, sajnos a mi gyermekünkkel is bármikor előfordulhat, hogy összeszedi ezeket a kis vérszívókat, melyektől aztán igen nehéz megszabadulni. Amikor pedig már azt hisszük, végérvényesen kiirtottuk őket, hetek múlva újra jelentkezik a probléma.
Miről ismerhetjük fel a fejtetveket?
A fejtetű egy 2-4 mm hosszú, ovális alakú, szárnyatlan, átlátszó rovar, ami emberi vérrel táplálkozik. Kizárólag a hajas fejbőrön képes szaporodni, de egy ideig egyéb környezetben is túl tud élni. Színe a tápláltsági állapotától függően változik.
Az érett tetvek fejlett kapaszkodási képességgel rendelkeznek, és bár sem repülni, sem ugrani nem tudnak, viszonylag gyorsan képesek vándorolni hajas fejbőrt keresve. Kedvenc helyük a tarkótájék, illetve a fülkagylók mögötti terület − főleg a hajszálak tövénél −, de bárhol előfordulhatnak a hajban.
Mind az érett tetveket, mind a serkéket nehéz észrevenni: méretük és a színük miatt is beleolvadnak a környezetükbe, ráadásul a fényt is kerülik. Legkönnyebb a fekete, sötétbarna hajban felfigyelni rájuk, a világosbarna és szőke illetve ősz hajban jobban el tudnak bújni.
Hogy szaporodik a fejtetű?
Az érett tetvek kb. 1 hónapig élnek a hajban. Naponta 3-10 apró, kb. 0,5 mm-es, csepp alakú petét, vagyis serkét raknak le, cementszerű anyaggal a hajszálakhoz ragasztva őket. A serkék 7 naponta kelnek ki, és újabb egy hét után válnak ivaréretté. A serkék igen ellenállóak (csak néhány tetűirtó szer képes a serkéket is kiirtani), a haj bármely részén előfordulhatnak.
Táplálék nélkül legfeljebb két napig életképesek.
A fejtetű terjedése
A fejtetvesség könnyen terjed egyik gyermekről a másikra, ehhez elegendő, ha a gyermekek feje szorosan érintkezik (pl. játék, sport vagy beszélgetés közben), de használati tárgyak (törölköző, fésű, plüssállatok vagy párna) közvetítésével is átkerülhetnek a másik fejbőrére.
A fejtetű nem terjeszt fertőző betegséget, ám tünetei meglehetősen kellemetlenek.
A fejtetvesség tünetei
A tetvesség általában erős vakarózással, nyugtalansággal jár. Előfordulhat, hogy hosszabb idő is eltelik, mire a viszketés megjelenik, többszöri fertőzöttség után azonban ez a tünet előbb fog jelentkezni.
A viszketés oka, hogy a vérszívók szívás közben nyálukat – ami véralvadás-gátló, értágító és viszketést kiváltó anyagokat tartalmaz – a szövetek közé fecskendezik, ez pedig bőrizgalmat, helyi gyulladást és duzzanatot vált ki. Mivel a gyermek erősen vakarózik, felsebzi fejbőrét, melynek következtében bakteriális felülfertőződés, gennyesedés alakulhat ki. Ez már jelentősen rontja a komfortérzetét, előfordulhat, hogy nem tud nyugodtan pihenni vagy aludni sem. Ha a fejbőrén vörös, kiütésszerű foltokat fedezünk fel, forduljunk orvoshoz!
Fejtetű, serke vagy korpa?
Ha gyermekünk fejét vizsgáljuk, fontos, hogy a haj teljesen kifésülhető legyen (gumit, csatot távolítsuk el). A szétbontott hajban elsősorban a fülek mögötti részt, valamint a tarkótájékot érdemes megfelelő világítás mellett átnézni. Egy jó tetűfésű könnyebben azonosíthatóvá teszi a fejtetvességet.
Aktív tetvesség esetén a tetveket többféle állapotban – serkeként, mozgó lárvaként és kifejlett egyedként is – megtalálhatjuk a hajban. Mivel a mozgó alakok kereséskor könnyen eltűnnek a hajban, így legkönnyebben a helyhez kötött serkéket fedezhetjük fel. Ezek kb. 0,5-1 mm-esek, a hajszálak tövétől kb. 6 mm-re vannak, fehér és piszkossárga színűek, és gyakorlatlan szem könnyen összetévesztheti őket a korpával. Elsősorban onnan tudhatjuk, hogy serkével van dolgunk, hogy míg a korpa könnyen eltávolítható, kirázható a hajból, addig a serke szorosan hozzátapad a hajszálhoz. Biztosan élő serkét találtunk, ha az a körmeink között összenyomva pattanó hangot ad.
Néhány gyakorlati tanács a fejtetvesség kezelésére
Fejtetvesség esetén a legfontosabb a haj kezelése, ugyanakkor nem elég csak a gyermeket kezelni, a család valamennyi tagját be kell vonni a kezelésbe. Ne tévesszen meg bennünket, ha valakinek nem viszket a fejbőre vagy nem tűnik tetvesnek a feje − ez nem garancia arra, hogy az illető nem tetves!
Tetűirtó szerek, samponok gyerekeknek
A haj kezeléséhez szükségünk lesz tetűirtó szerre, valamint egy sűrű fogazatú, ún. serkefésűre is. A drogériákban és gyógyszertárakban számtalan olyan készítmény (hajszesz, sampon, spray és oldat) közül választhatunk, amelyek a serkéket és a tetveket is rövid időn belül elpusztítják.
Ezeknek két fő csoportját különböztethetjük meg: a fizikai úton ható készítményeket (pl. Hedrin, Paranit), illetve a kémiai úton ható szereket (pl. Novoped, Pedex).
Kémiai tetűírtó szerek
A hagyományos kémiai szerek a rovarok idegrendszerét károsítják, valamint tetű fulladását okozzák, ugyanakkor gyakrabban okoznak irritációt, és hosszú idő után az állatok is rezisztensek lesznek az összetevőkkel szemben. Használatukkor feltétlenül fedjük le vattával a gyermek szemét, mert a szembe jutó készítmény kötőhártya-gyulladást okozhat! Kisebesedett bőrfelületen ne használjuk ezeket a szereket!
Fizikai tetűirtó szerek
A fizikai úton ható tetűirtó készítmények ásványi olajat, viaszt tartalmaznak, ezek blokkolják a tetvek légzőrendszerét, így az állatok megfulladnak és kiszáradnak. Előnyük, hogy nincs kellemetlen illatuk, nem allergizálnak és nem alakul ki rezisztencia sem a készítményekkel szemben.
Fontos, hogy a legjobb tetűirtó szer is csak akkor tudja kifejteni hatását, ha a címkén lévő használati utasítás szerint alkalmazzuk!
Elhalt serkék eltávolítása
A serkék kiirtása és teljes körű eltávolítása türelmet és alaposságot igényel. Bár a tetűírtó szer hatékonyan pusztítja el a serkéket, az életképtelen példányokat nehéz megkülönböztetni a még élő serkéktől. Emiatt fontos, hogy a kezelés befejezése után feltétlenül távolítsuk el a serkéket! Erre többféle módszer is létezik.
Érdemes a sűrű fogazatú serkefésűvel átfésülni a hajat a következőképp:
- Olyan helyen végezzük a kifésülést, ahol utána könnyen végezhetünk fertőtlenítő takarítást!
- Erős fényű lámpánál húzzuk át a fésűt a gyermek haján, és vizsgáljuk meg, mi maradt fenn a fésűn!
- Fontos, hogy minden fésülés után öblítsük le forró vízzel a fésűt!
- Szisztematikusan, fürtről fürtre vizsgáljuk és fésüljük át az egész hajas fejbőrt!
- Hosszú és sziszifuszi munkára készüljünk, de muszáj alaposnak lenni, mert ha csak egyetlen élő serke is a hajban marad, az ki fog kelni, és kezdődik elölről a probléma!
- A fésülés végén (mielőtt más haját kifésülnénk) forró vízzel öblítsük le a fésűt vagy alkoholban fertőtlenítsük ki, nehogy átvigyük a fertőzést a többi családtagra!
Milyen módszert alkalmazhatunk még a serkék eltávolítására?
Megpróbálkozhatunk ecetbe mártott sűrű fogazatú fésűvel is, de használhatunk elektromos tetűfésűt is: ez utóbbi előnye, hogy az eltávolított parazitákat egy zárt csapdába szívja, és ott megsemmisíti. Így nem kell attól tartanunk, hogy a szőnyegre vagy padlóra hullott példányok később gondot okozhatnak.
További sürgős teendők a háztartásban fejtetvesség esetén
- A kezeléssel egyidőben a gyerek minden olyan ruhaneműjét és használati tárgyát, amivel érintkezhettek − illetve, amiben akár hajszálakhoz tapadva serke formában túlélhettek − a tetvek, érdemes legalább 60 fokon kimosni (ruha, sapka, kapucni, sál, ágynemű, törölköző).
- Az ágyneműt, törölközőket magas hőfokon vasaljuk is ki!
- Hajráfot, fésűt, hajgumikat mártsuk forró vízbe!
- A plüssállatokat áztassuk legalább 20 percig forró vízben!
- Ami nem mosható, azt alaposan ki kell porszívózni! (pl. kabát, ágymatrac, bútor- és autókárpit)
- Szintén a kezeléssel egyidőben (az elszóródott hajszálak miatt) az egész lakást alaposan fel kell porszívózni.
Porszívózás után a porzsákot ki kell kidobni, mert a benne lévő serkék egy hét múlva kikelnek, és újra fertőzhetik az egész családot!
Mire figyeljünk még a fejtetvesség kezelése idején?
Érdemes 7-10 nap múlva az fentebb leírt teljes procedúrát – a fej kezelését, a fertőtlenítő mosást és porszívózást – megismételni, az esetben is, ha a készítményen az áll, hogy a serkéket is elöli. Addig minden nap nézzük át a kezelt gyermek haját és távolítsuk el fesűvel a serkéket!
Míg a gyermek kezelés alatt áll (a második lekezelésig – ez kb. 2 hét):
- ne adja kölcsön tárgyait, ruháit másoknak,
- ne ministráljon (a ministránsruhával is átvihető egyik gyerekről a másikra a kórokozó),
- ne fonja, simogassa a többiek haját,
- ne bújjon oda másokhoz.
Megelőzhető-e a fejtetvesség?
- Elsősorban gondos szülői odafigyeléssel előzhető meg a probléma: időről időre vizsgáljuk át a gyermek haját és ellenőrizzük, hogy nem látunk-e serkéket vagy tetveket!
- Ügyeljünk a fej higiéniájára: a család minden tagja használjon saját fésűt/hajkefét és törölközőt!
- Ha a gyermek közösségében fejtetvességről hallunk, akkor alkalmazhatunk megelőzésre javasolt készítményeket: ezek a hajra ismételten rákerülő fejtetveket még azok megtelepedése és elszaporodása előtt elpusztítják. Sajnos a megelőzésre szolgáló készítmények hatékonysága nem tökéletes.
- A házipraktikák közül a haj ecetes öblítését érdemes még kipróbálni, hiszen a selymesebb hajra nehezebben tudnak rátapadni a serkék.
- A megelőzéshez gyógynövény-, és/vagy illóolaj kombinációkat tartalmazó készítményeket is vásárolhatunk: a rozmaring, a levendula, a teafa-és neemolaj is természetes segítséget nyújthat a vérszívó tetvek távoltartásához. Itt is ügyeljünk arra, hogy az egyes készítményekre érzékenyen reagálhat a gyermek!
- Egyszerű és kíméletes megoldást jelenthetnek a gyógynövény kivonatokat tartalmazó sapkák, amelyet – mint egy úszósapkát – a gyermek hajára kell húzni, és időnként be kell dörözsölni a hatóanyagokat a fejbőrbe.
- A hosszú hajat célszerű összekötni, ha a gyermek közösségben van.