Külhoni magyar gyermekpszichológus-képzés a Bethesdában
Kórházunk idén is felkérést kapott a nemzetpolitikáért felelős államtitkárságtól, hogy továbbképzést szervezzen külhoni magyar gyermekpszichológusok részére. Nagy öröm és megtiszteltetés mindannyiunknak, hogy a rendezvény immár hagyományosnak tekinthető – bár 2020-ban a koronavírus járvány miatt kizárólag online tudtuk megszervezni a konferenciát és a pandémia 2021-ben sem könnyítette meg a dolgunkat. Így aztán közel két és fél év után, idén májusban nyílt lehetőségünk arra, hogy végre személyesen találkozhassunk a határon túl dolgozó pszichológus, gyermekpszichiáter kollégáinkkal.
Közös traumánk a koronavírus-járvány, és közösek a háború borzalmai is. Bár más és más módon és mértékben vagyunk érintettek, de Judith Hermantól megtanultuk, hogy a lélek nem méricskéli a sérülést. A konferencia kiemelt témájául ezért a traumát, a trauma kezelésének módszereit választottuk, ez alkalommal is sok-sok gyakorlati tapasztalatátadással, szakmai műhellyel kísérve az előadásokat. A visszajelzések szinte kivétel nélkül kiemelik, hogy a személyes találkozások, a tapasztalatok átadása, megosztása milyen nagy értéket jelentett a kollégáknak, mennyire segített saját traumáik feldolgozásában is.
Nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt évek az egyén és a közösség, a társadalom szintjén egyaránt olyasmit hoztak, ami elől nem lehet elbújni. Mindannyian gyógyulásra vágyunk, békére és biztonságra. Lélekkel foglalkozó szakemberként tudjuk, hogy teljesen gyógyulni csakis közösségben lehet. A mi feladatunk, a mi jövőnk gyógyulni és gyógyítani: az egyéni traumákat, és a közös sorsunkat egyaránt. Ezért volt olyan felemelő és feltöltő újra találkozni, egymástól tanulni, együtt lenni határon innen és túl. Nagyon bízunk benne, hogy ez a meghitt, baráti légkör, ez a személyesség folytatható lesz immár hagyományos képzéseinken.