A csípőficam
A laikus közvélemény a csecsemőkori csípőeltéréseket csípőficamnak nevezi. Azonban tudni kell, hogy nemcsak csípőficam, hanem az úgynevezett csípődiszplázia esetén is aszimmetrikusak a combon a bőrredők.
Csak gondos fizikális, valamint kiegészítő radiológiai vizsgálattal lehet felállítani a diagnózist.
Először is tisztázzuk a csípődiszplázia és a csípőficam fogalmát.
Csípődiszplázia
Csípődiszpláziáról akkor beszélünk, amikor a medencének az ízvápának nevezett része, – amelyben a combcsont golyó alakú feje foglal helyet – fejlődésében elmaradt, túl lapos.
Súlyosabb esetben a combcsont feje kicsúszhat – „kificamodhat”- a lapos ízvápából, ekkor csípőficamról beszélünk.
Csípőficam
A csípőficam elsősorban a lányok betegsége, náluk 3-6x gyakoribb, mint fiukban.
A betegség pontos oka nem ismert. A veleszületett csípőficam családilag halmozottan észlelhető, örökletes tényezők, környezeti ártalmak egyaránt szerepet játszanak. (méhen belüli helyzet, farfekvés, ikerterhesség, elégtelen mennyiségű magzatvíz, méhen belüli kényszertartás stb.) Méhen kívüli tényezők közül a csecsemők pólyázása, öltöztetése szerepelhet okként. Ahol a csípők terpesztett helyzete, szabad mozgása biztosított a csípőficam lényegesen ritkábban fordul elő.
A csípőficam, csípődiszplázia kezelésének eredményei annál jobbak, minél korábban ismerjük fel az elváltozást és kezdjük meg a kezelést. Ennek érdekében – a hazai gyakorlat szerint, 3-4 napos korban (újszülött osztályon), 3-4 hetes, valamint 3-4 hónapos korban történik a csecsemők mozgásszervi szűrővizsgálata.
Mi kelti fel a gyanút?
Az egyik legegyszerűbben észlelhető elváltozás, -mint ahogy Ön is írta- hogy a combom, a lágyékhajlatban, a farpofákon a térdhajlatban a redők hosszúsága elhelyezkedése a két alsó végtagon nem egyforma. A csípő fejlődési rendellenességére utal, ha az egyik, vagy mindkét alsó végtag fokozottan kifordult helyzetben van. Az egyik végtag rövidebbnek tűnik, vagy ha pelenkázáskor a baba combjának kifeszítése nehézséget okoz.
Diagnózis felállítása
A diagnózis felállítása fizikális vizsgálattal, speciális műfogások alkalmazásával lehetséges. A csípő vizsgálatakor a csípő nehezebben hajlítható ki, súlyosabb esetben a combcsont feje vizsgálat során „kiugrik” az izületi vápából. Amennyiben az orvos ezt észleli ortopédiai vizsgálat szükséges.
A fizikális vizsgálat mellett a gyanús- vagy rizikó-esetekben (családi pozitívitás, farfekvés, jelentős mozgáskorlátozottság) mindenképpen szükséges csípő ultrahang vizsgálat a csípő fejlettségének pontos detektálására, a kezelendő, vagy követendő csecsemők kiszűrésére, elkülönítésére. A csípő ultrahang vizsgálat veszélytelen ismételhető, objektív vizsgálati mód. Az ultrahang vizsgálat során meghatározható a combfej pontos helyzete, valamint a csípőizület fejlettsége. Ezen vizsgálati módszer mára lényegesen kiszorította a csípőröntgen vizsgálatot Idősebb csecsemőkorban csípőficam gyanúja esetén ortopédiai javaslatra csípőizületi röntgen elvégzése is szükséges lehet. A röntgen vizsgálat során a nemi szerveket ólom lemez segítségével védik a röntgen-sugárzástól.
Kezelés
Ha csípődiszplázia igazolódik az orvos terpesznadrágot, terpeszpelenkázást rendel a csecsemőnek.
Ez a nadrág a combcsont fejét úgy rögzíti a medencecsont vápájában, hogy a helytelen terhelések elkerülhetők legyenek, és az elégtelenül kialakult vápa lassan kifejlődhessen.Igazolt csípőficam esetén úgynevezett Pavlik-kengyel viselése szükséges. A szíjak beállítását ortopéd szakorvos végzi. Manapság konzervatív terápia mellett általában sikeresen kezelhető a csípőficam is és műtéti beavatkozásra csak ritkán kerül sor.
Szerző: Dr. Szabolcs Andrea