Új szintre lép a Bethesda Gyermekkórház és a One Alapítvány együttműködése

 

A Bethesda Gyermekkórház és a One Alapítvány komplex programja a virtuális valóság (virtual reality, VR) technológia és a speciális fájdalomkezelési módszerek segítségével támogatja a gyermekgyógyászatban dolgozó szakemberek munkáját. A program eddig közel 700 gyermek számára tette fájdalom- és stresszmentesebbé az orvosi beavatkozásokat. A kezdeményezést további eszközök átadásával, tudásközpont létrehozásával, valamint a programban részt vevő pszichológus önkéntesek mentorprogramjával bővítik.

A korai életszakaszban átélt fájdalomélmények hosszan tartó következményekkel járhatnak. A felnőtt lakosság körülbelül 20 százalékát érintő tűfóbia például a gyermekkorban átélt tűszúrás okozta félelemből, fájdalomból és stresszhelyzetből alakulhat ki, ami miatt idősebb korban sokan ritkábban vagy egyáltalán nem mennek el bizonyos orvosi vizsgálatokra. [1]   A VR technológia rendkívül hatékonyan képes csökkenteni az orvosi vizsgálatok okozta stresszt és fájdalomérzetet, amit nemzetközi kutatások is alátámasztanak. Egy tanulmányban például az olvasható, hogy égési sérülést szenvedett gyermekeknél kötéscserekor 27-44%-os fájdalomcsökkenést figyeltek meg, amikor VR szemüveget használtak.2 Ezeket az eredményeket is figyelembe véve a Bethesda Gyermekkórház a One Alapítvánnyal együttműködve komplex programot dolgozott ki a VR technológia gyermekgyógyászatban történő alkalmazására.

„A Magyarországon egyedülálló komplex program nemcsak a gyermekek kórházi élményét teszi kevésbé stresszessé, hanem hosszú távon is hozzájárul a kezelési eredmények javításához. A mögöttünk álló időszak tapasztalatai ugyanis azt mutatták, hogy az eszközök fájdalommentessebbé tették az orvosi vizsgálatokat, amelynek köszönhetően a vizsgálatok is könnyebben és sok esetben nagyobb hatékonysággal végezhetők el” – mondta Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

A programnak köszönhetően a Bethesda Gyermekkórházban már nemcsak alkalomszerűen és kísérleti jelleggel használnak VR-szemüveget, hanem több területen, szervezett keretek között, pszichológia szakos önkéntesek bevonásával. Állandó rendszerességgel jelenleg a vérvételi, belgyógyászati, sebészeti és gyógytornaosztályokon használják, emellett alkalomszerűen ultrahangos vizsgálatok során is alkalmazzák. A program során az önkéntesek folyamatosan monitorozzák az eszközöket használó gyerekek egészségügyi élményét, valamint visszajelzést kérnek a szülőktől is, majd az eredmények birtokában alakítják tovább a programot.

„A One Alapítvány elkötelezett amellett, hogy innovatív technológiák alkalmazásával valós, kézzelfogható segítséget nyújtson. A ’VR technológiával a fájdalomkezelésben Program’ is ennek a szellemiségében született meg néhány éve, amelynek elindításával az volt a célunk, hogy digitális eszközökkel, illetve vállalatunk tapasztalataival támogassuk a Bethesdában dolgozó szakorvosok munkáját. A program eddig közel 700 gyermeknek tette fájdalommentesebbé az orvosi vizsgálatokat és beavatkozásokat, ezek az eredmények pedig megerősítettek bennünket abban, hogy érdemes folytatni és bővíteni a kezdeményezést a Bethesda Gyermekkórház tapasztalatai és szakmai iránymutatása mentén” – mondta Bányai Tamás, a One Magyarország vezérigazgatója.

Az új eszközök átadásával lehetővé válik a módszer kiterjesztése további orvosi szakterületeken a Bethesda Gyermekkórházban. A tudásközpont nemcsak dokumentálja az eddig elért tapasztalatokat, hanem lehetővé teszi a tudástranszfert akár más intézmények számára is.

A VR program már tavaly is elismerést kapott a felelős vállalati kezdeményezések között: az „Effekt 2030 – Az ESG megoldások díja” pályázaton „Társadalmi innováció” különdíjban részesült.

 

[1] A Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centrumának fájdalomkezeléssel kapcsolatos kiadványa: Varga, Zs. K., Major J. (2023). Fájdalomkezelő kisokos – Önsegítő kalauz szülőknek. Móra Könyvkiadó.

[2] Andrea Stevenson Won, Jakki Bailey, Jeremy Bailenson, Christine Tataru, Isabel A. Yoon, és Brenda Golianu (2017). Immersive Virtual Reality for Pediatric Pain. Children, MDPI. Elérhető:

https://vhil.stanford.edu/sites/g/files/sbiybj29011/files/media/file/wonchildrenivrforpediatricpain.pdf.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support