Egyedülálló kezelések, úttörő megoldások a III. Bethesda Fájdalomkezelő Napon

  1. március 21. Egyre nagyobb mértékben érintik elhúzódó fájdalomproblémák a gyermekeket és a fiatal felnőtteket hazánkban. A Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centruma immár harmadik alkalommal rendezi meg ezen kérdéskörre fókuszáló szakmai fórumát, a Bethesda Fájdalomkezelő Napot, amely idén a mozgás gyógyító szerepére összpontosít. Az esemény célja, hogy bemutassa a mozgás terápiás hatásait és a fájdalom kezelésében alkalmazott új, innovatív módszereket, valamint, hogy felhívja a figyelmet arra, miként javíthatják a kisbetegek és a fiatalok életminőségét a megfelelő, célzott mozgásterápiák, a komplex szemléletmód.

A Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centruma több mint egy évtizede dolgozik azon, hogy hatékonyan kezelje a gyermekek elsősorban krónikus fájdalmát. A probléma a magyar gyermekek csaknem 30 százalékát érinti,1 minden 12. fiatal pedig mindennap jelentkező, súlyos fájdalommal küzd.2 A krónikus fájdalom nem csupán fizikai okokra vezethető vissza, kialakulásához lelki és szociális tényezők is hozzájárulnak. A kezelés éppen ezért komplex megközelítést igényel, amelyben a mozgás és a mozgásterápia is kiemelt szerepet kap. Az immár harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Fájdalomkezelő Napon az egészségügy számos területéről érkező szakemberek – orvosok, gyógytornászok, pszichológusok – a gyermekfájdalom-kezelés hazai és nemzetközi szaktekintélyeitől tanulva ismerkedhetnek meg a gyermek- és fiatal felnőttkori fájdalomterápia úttörő kutatási eredményeivel, innovatív gyakorlati megoldásaival, kifejezetten a mozgás szerepét helyezve a középpontba. 

„A krónikus fájdalom kialakulása igen összetett folyamat, és nem csupán egy biológiai jelenség: egy komplex bio-pszicho-szociális folyamat eredménye. A testi okok mellett az olyan lelki tényezők, mint a félelem, a stressz, vagy a negatív gondolatok, valamint a különféle szociális hatások, például családi vagy iskolai problémák mind szerepet játszanak a fájdalom megélésében és fenntartásában. A gyermekek többségénél nem mutatható ki konkrét szervi betegség a krónikus fájdalom hátterében. Az ilyen esetekben a krónikus fájdalom tulajdonképpen egy téves riasztás és egy rossz tanulási folyamat eredménye, mely során az agy fokozott fájdalomélményt él meg. A jó hír az, hogy mindezt el is felejtheti” hangsúlyozta Dr. Major János, a Fájdalomkezelő Centrum vezetője, a Bethesda Gyermekkórház orvosigazgatója.

A különféle mozgásformák – például az aerob edzés vagy neuromuszkuláris tréning3,4– bizonyítottan fájdalomcsökkentő hatással bírnak, miközben javítják a testi-lelki egyensúlyt, csökkentik a stresszt és pozitív érzelmeket váltanak ki. Nincs azonban egy olyan mozgásforma, amely univerzálisan ajánlható: a hatékony eredmények elérése érdekében elsősorban a kezelésre érkező fiatal igényeit, céljait és vágyait kell szem előtt tartani. A Fájdalomkezelő Centrum szakemberei ezért már a mozgásprogram tervezésébe is bevonják pácienseiket és családjaikat, amelyet ha szükséges, célzott fizioterápiával egészítenek ki.

Az ilyen esetekre dolgozták ki azt a motivációs interjún alapuló beavatkozást, az M3 Tréninget a Bethesda gyógyítói egy kutatás keretében, amely bíztató eredményekkel szolgált a krónikus fájdalommal élő serdülők körében.5,6 A Bethesda Gyermekkórházban emellett számos egyéb innovatív mozgásos technológiákat és megoldásokat is alkalmaznak, mint például a VR szemüvegek és a robotterápiás eszközök, vagy az éber-hipnózis, amelyek új utakat nyitnak a fájdalomélmény csökkentésében.

„Multidiszciplináris centrumunk szakemberei jelenleg évente 600 ambuláns és csoportterápiás, valamint 50 nappali osztályos kezelést végeznek gyermekek és fiatal felnőttek részére. A Centrum csapata elkötelezett az akut fájdalomcsillapítás ügye mellett is, ezért egyre inkább vezető szerepet vállal a Bethesda Gyermekkórház egyéb járó- és fekvőbeteg részlegein az akut fájdalomcsillapítás fejlesztésében és támogatásában. A gyógyító munkát emellett szerteágazó kutatói és oktatói tevékenység egészíti ki” mondta Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

További információt weboldalunkon talál: Fájdalomkezelő Centrum.

Amennyiben további tájékoztatásra volna szüksége, kérjük, a következő e-mail címen keressen bennünket: kommunikacio@bethesda.hu.

Hivatkozásjegyzék és megjegyzések

  1. Bencsik S. A., Major J. , Vargay A., Ádám, Sz. (2024) A gyermekkori krónikus fájdalom jellemzői és befolyásoló tényezői a Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centrumában megjelent betegek körében, Orvosi Hetilap. 2024; 165(38): 1493–1499. doi: 10.1556/650.2024.33114.
  2. A Fájdalomkezelő Centrum saját kutatási eredményei alapján.
  3. Kichline T, Cushing CC. A systematic review and quantitative analysis on the impact of aerobic exercise on pain intensity in children with chronic pain, Children’s Health Care. 2019;48(2):244‐261. doi: 10.1080/02739615.2018.1531756
  4. Kashikar‐Zuck S, Black WR, Pfeiffer M, et al. Pilot randomized trial of integrated cognitive‐behavioral therapy and neuromuscular training for juvenile fibromyalgia: the FIT Teens Program, The Journal of Pain. 2018;19(9):1049‐1062. doi: 10.1016/j.jpain.2018.04.003 
  5. Forgács-Kristóf, K., Ádám, S., Vargay. A., Major, J. (2024). Novel motivational interviewing-based intervention improves engagement in physical activity and readiness to change among adolescents with chronic pain, Health Expect. 2024; 27:e14031. doi:10.1111/hex.14031
  6. Az M3 tréning növelte a fizikai aktivitásban való részvételt és a változásra való készséget.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support