A nyári szünetben gyermekünkre sok külföldi, belföldi utazás, tábor és kaland vár. Ezek során az élmények mellett kisebb balesetek, heveny betegségek is előfordulhatnak, melyekre érdemes felkészülünk, hiszen különösen külföldön gyógyszereket beszerezni nehézkes lehet. Az alábbiakban a nyaralásokra magunkkal vihető, könnyen összeállítható egészségügyi csomag bepakolásában szeretnénk segítséget adni.
A gyermekek körében leggyakoribb panasz a hőemelkedés, láz mellett a fájdalom, mely rendkívül változatos lehet, többek között például fejfájás, hasfájás, fogfájdalom. Ezekre az esetekre érdemes magunkkal vinnünk a gyermeknek korábban már adott fájdalom- és lázcsillapítót (pl.: ibuprofen, metamizol, paracetamol tartalmú gyógyszerek). A nem szteroid gyulladáscsökkentők körébe tartozó ibuprofen vagy diclofenak hatóanyagú orvosságok egy napszúrás vagy hőguta esetén az általános közérzet javításában is segítségünkre lehetnek. A testhő könnyebb megítélésére lázmérő bepakolása is javasolt.
Szintén gyakori tünet a torokfájdalom, ezért érdemes torokfertőtlenítő sprayt vagy szopogatótablettát is csomagolni.
A hosszú utazásokhoz, akár autóval vagy repülővel megyünk, érdemes magunkkal vinni hányinger csillapítót tabletta vagy kúp formájában. Hasmenés esetére széntabletta illetve probiotikum jó, ha van kéznél. A székrekedésre hajlamos gyermekek esetében székletlágyítót (pl. Dulcosoft, Levolac) illetve amennyiben a hűtést meg tudjuk oldani, glicerines kúpot is érdemes bepakolnunk.
A nyár a vidám pancsolás mellett a rovarok és a növényi pollenek időszaka is, ezért hasznos lehet a csípésekre helyileg alkalmazható hűsítő gél illetve antihisztamin (desloratadin, cetirizin hatóanyagú készítmények vagy a legkisebbeknek Fenistil cseppek) elcsomagolása is.
A fényvédelem minden nyári program során kifejezetten fontos szempont, ezért megfelelő faktorú naptejet illetve napozás utáni krémet vagy hűsítő sprayt feltétlenül vigyünk magunkkal.
Apróbb sérülések, pl. kagylóvágás, horzsolások ellátására érdemes felkészülnünk sebfertőtlenítővel (pl.: Octenisept, Betadin oldat) illetve a sebkötözéshez ragtapasszal, steril mull lappal, gézzel és kötszerrel.
Mindezen tüneti gyógyszerek mellett fontos figyelnünk, hogy gyermekünk rendszeresen szedett gyógyszereiből megfelelő mennyiségű álljon rendelkezésre a nyaralás idejére. Fontos szem előtt tartani, hogy nyári szabadságra nem csak mi, de orvosunk is megy, ezért a vényköteles gyógyszereket időben szerezzük be!
Reméljük, hogy ezzel a kis tájékoztatóval hozzájárulhatunk a kellemes és pihentető nyaraláshoz a család minden tagja számára!