Elhunyt prof. dr. Czinner Antal
Szomorú szívvel értesítem közösségünket, hogy Dr. Czinner Antal professzor úr hosszantartó, súlyos betegség után október 10-én visszaadta lelkét Teremtőjének.
Czinner professzor úr a Bethesda elődjeként működő Apáthy István Gyermekkórház utolsó főigazgatója, sok munkatársunk szeretett főnöke és kollégája volt. A későbbiekben is sokat tanulhattunk tőle, mint a magyar gyermekorvoslás egyik meghatározó személyiségétől. Néhány hete a Magyar Gyermekorvosok Társasága Schoepf-Merei emlékéremmel tüntette ki Professzor urat, melyet még nagy örömmel személyesen tudott átvenni Pécsett.
Czinner profeszor úr temetése holnap október 11-én, kedden 12 órakor lesz a Kozma utcai temetőben. Kórházunk is szeretettel és tisztelettel fog búcsúzni Tőle.
Dr. Velkey György
főigazgató
Professzor úr munkásságára a Magyar Gyermekorvosok Társaságának emlékérme átadásakor, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának Kongresszusán, Pécsett, 2011. szeptember 2-án elhangzott laudációval emlékezünk.
Czinner Antal 1971-ben summa cum laude végzett a Budapesti Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán. Medikus évei alatt az Élettani Intézet TDK-sa, majd demonstrátora volt. Végzése után az egykori Apáthy István Gyermekkórházban kezdte pályafutását.
1975-ben jeles eredménnyel szakvizsgázott csecsemő- és gyermekgyógyászatból.
1977-ben Egészségügyi Miniszteri dicséretet kapott.
A szakvizsgát követően érdeklődési köre a cukor- és zsíranyagcsere-zavarok, illetve a kardiovaszkuláris megbetegedések primer, gyermekkori prevenciója felé fordult.
1978-ban a Magyar Gyermekorvosok Társasága pályázatán ebben a témakörben nyert díjat.
1981-ben a Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. Gyermekklinikáján lett aspiráns és a fenti témakörben írt értekezését 1985-ben védte meg.
A Klinika tanársegédjeként részt vett a magyar és külföldi hallgatók gyakorlati oktatásában és tantermi előadást is tartott.
1986-ban osztályvezető főorvosként tért vissza az Apáthy István Gyermekkórházba, majd e feladat mellett a kórház orvos-igazgatója lett. Oktató munkájáért a SOTE címzetes egyetemi docenssé nevezte ki. Ezt követően, és azóta is folyamatosan részt vesz az Államvizsga/záróvizsga Bizottság munkájában.
Ugyanebben az időszakban pályázta meg és nyerte el az egykori OTE Védőnői Csoportjának vezetői kinevezését. Az akkor általa vezetett kórházat a Főiskola gyakorló hellyé nyilvánította.
1992-ben a Heim Pál Gyermekkórházba került, ahol azóta is az újszülött patológiai-csecsemő és gyermek belgyógyászati osztályt vezeti.
Egyidejűleg a kórház bázisán működő Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Tanszék docense lett. 1995-ben sikeres habilitációs eljárás után a Tanszéken egyetemi tanárrá nevezték ki. A HIETE megszűnését követően a Tanszék a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karához került át, új elnevezéssel: Családgondozási Módszertani Tanszék. Jelenleg ennek vezetői teendőit jelenleg is ellátja.
1996 óta a Heim Pál Kórház Tudományos Igazgatója.
Irányítja és szervezi a kórház és az osztályok keretében a nővérek, védőnők, dietetikusok, szakoktatók, ill. orvostanhallgatók, szakorvos jelöltek gyakorlati és elméleti képzését. Rendszeresen részt vesz a családorvosok és a gyermekorvosok szakvizsgáztatásában.
Hosszú évtizedek óta (1980) felügyeli a főváros gyermekgyógyászati tevékenységét. A főváros gyermekgyógyász szakfelügyelője.
Szervezi és vezeti a Heim Pál kórház és a régió gyermekorvos, szakorvos képzéseit,
Munkája elismeréseként 1992-ben Pro Urbe kitüntetést kapott.
2004-ben Batthyány – Strattmann díjban részesült.
Évtizedeken keresztül tagja volt a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégiumnak.
Részt vett a Gyermekorvos Társaság vezetőségében.
A Magyar Arterioszklerózis Társaság gyermek szekciójának, valamint a Magyar Elhízás Tudományi Társaság elnökhelyetteseként dolgozik . Ez utóbbi munka elismeréseként 1996-ban Mátyus emlékéremmel tüntették ki. Tagja az Európai Elhízás Tudományi Társaságnak (EASO) is.
Szerkesztő bizottsági tagként dolgozik a Háziorvosi Szemle, a Gyermekorvos Továbbképzés, a Metabolizmus és a Gyermekgyógyászat című szaklapokban.
Számos szakkönyv írója, szerkesztője, 2010-ben jelent meg a Gyakorlati gyermekgyógyászat című tankönyve a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar tankönyveként.
Szerteágazó szakmai és szervezői munkájáért, gyakorlati gyermekgyógyászati gyógyító, oktató és tudományos munkájáért részesül a Schoepf-Merei emlékérem kitüntetésben.
Pécs, 2011. szeptember 2.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának vezetősége.