Részvételünk a Gyermekápolók XII. Országos Kongresszusán
A Gyermekápolók Országos Kongresszusának ötlete 15 évvel ezelőtt a Debreceni Egyetem Gyermekklinikájának köszönhető. A Kongresszus alapításának célja az volt, hogy az ország különböző pontjairól rendszeresen találkozzanak a gyerekekkel foglalkozó szakemberek, ápolók, gyógytornászok, orvosok, rehabilitációs- és szociális szakemberek, és más, nem egészségügyi végzettségű, de a gyermekek körüli feladatokban segíteni akaró önkéntesek.
Idén Pécsett, a szubmediterrán éghajlatú, történelmi megyeszékhelyen rendezték meg. Kiemelkedő kultúrtörténeti értékei, – a világörökség részét képező ókeresztény sírkamrák, a dóm, a török dzsámik, barokk templomok- és élénk kulturális élete alkalmassá tette arra, hogy 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa legyen.
A szubmediterrán éghajlati megkínált minket egy jó kiadós esővel, de szerencsére csak az előadások ideje alatt. Amikor kijutottunk a szabadba, azzal a céllal, hogy rácsodálkozzunk a város kulturális sokszínűségre, gyönyörű napsütést kaptunk ajándékba. Szerencsénk volt, csak úgy, mint a kongresszus helyszínének megtalálásakor. Ez úgy történt, hogy miután bejártuk „Tolnát-Baranyát”, ám nem csak hogy nem találtuk meg, de még a közelébe sem kerültünk a vidéki ember számára követhetetlen útvesztő végén elrejtett hotel-parkolóhoz, akkor kénytelenek voltunk a gyermekápolói gyors feladat megoldó-képességhez folyamodni. Sebők Ibolyáék egyszerűen egy ráérő és segítőkész nyugdíjast ültettek az autójukba idegenvezetőként. Mi egy kicsit drágább megoldáshoz, taxis felvezetéshez folyamodtunk.
A Kongresszuson összesen tízenként intézmény: kórházak, klinikák, és alapítványok jelentek meg. A negyvenhárom előadás öt szekcióban hangzott el, a teljes repertoárból két előadás a Bethesda Gyermekkórházban született.
Az égett betegek ellátása – ápolása című előadás, Sós Tiborné és Kemenesiné Lakatos Eszter szerzőpáros tollából. Az előadó Sós Kati volt. A „Gyermekkori fejfájások” című előadás Kissné Bánfi Rozália és Rózsahegyi Dorina szerzőpáros munkája, melyet Rózsehegyi Dorina adott elő.
Természetesen „nem vagyok” elfogult, ezért bátran leírhatom, hogy nagyon színvonalas előadások voltak. A szakmai tudás és felkészültség, a gyakorlati tapasztalat átsütött a jól prezentált előadásokon, amelyek az ápolói munkára, az ápolók feladataira fokuszáltak. A felkészültséget mi sem igazolta jobban, mint az a szakmai hitelességgel átszőtt könnyedség, amivel Kati és Dorina az előadással kapcsolatos kérdéseket megválaszolták. Egyszerűen profik voltak.
Molnár Gabriella ápolási igazgató